Google, Gmail’e mavi onay işareti getirdi

Gmail, e-posta gönderenlerin kimliğini doğrulamak için yeni bir özellik sunuyor: mavi onay işareti. Bu özellik sayesinde, e-posta alıcıları, göndericinin gerçekten kim olduğunu kolayca anlayabiliyor ve sahte hesaplardan korunuyor. Peki Gmail’de mavi onay işareti nasıl çalışıyor? İşte detaylar.

Mavi onay işareti, Gmail’in 2021 yılında başlattığı Marka Göstergeleri için Mesaj Kimliği (BIMI) özelliğinin bir parçası. BIMI, markaların e-postalarda logolarını bir avatar olarak göstermelerini sağlayan bir sistemdir. BIMI’yi kullanan markalar, e-postalarının DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) uyumlu olmasını ve DNS sunucularına bir BIMI kaydı eklemelerini gerektiriyor. BIMI hakkında detaylı bilgi için Google Workspace Yardım Sayfasına bakabilirsiniz.

Gmail, 3 Mayıs 2023 tarihinden itibaren mavi onay işaretlerini Workspace hesaplarında ve kişisel Google hesaplarında yayına almaya başladı. Mavi onay işareti, pek çok platform için kullanıcıları güvende tutmanın bir yolu olarak öne çıkıyor. Twitter’da bir tartışma konusuna dönüşen ve Blue abonelikleriyle ilişkilendirilen mavi onay işaretleri, Meta tarafından da ücretli aboneliklerin bir parçası haline getirildi. Önümüzdeki dönemde Gmail’in buna benzer bir strateji izleyip izlemeyeceğin bekleyip göreceğiz.

Gmail’de mavi onay işareti nasıl alınır? İşte adım adım rehberimiz.

  1. Öncelikle, Gmail’de mavi onay işareti almak için Mesaj Doğrulama için Marka Göstergeleri (BIMI) standartını kullanmanız gerekiyor. BIMI, markaların e-postalarda logolarını bir avatar olarak göstermelerini sağlayan bir sistemdir. BIMI’yi kullanmak için, markanızın bir BIMI sertifikası olması ve e-postalarınızın DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) uyumlu olması gerekiyor.
  2. BIMI sertifikası almak için, markanızın bir BIMI kayıt otoritesi ile iletişime geçmesi ve logonuzu onaylatması gerekiyor. BIMI kayıt otoriteleri arasında Entrust Datacard, DigiCert ve GlobalSign gibi şirketler bulunuyor. Bu şirketlerden birine başvurarak, markanızın logonun sahibi olduğunu kanıtlayabilir ve BIMI sertifikası alabilirsiniz.
  3. E-postalarınızın DMARC uyumlu olması için, markanızın bir DMARC kaydı oluşturması ve DNS sunucusuna eklemesi gerekiyor. DMARC kaydı, e-postalarınızın kimliğini doğrulayan bir metin dosyasıdır. DMARC kaydı oluşturmak için, DMARC.org gibi sitelerden yararlanabilirsiniz.
  4. Bu adımları tamamladıktan sonra, Gmail’de mavi onay işareti almaya hak kazanmış olacaksınız. Bundan sonra göndereceğiniz e-postalarda, gönderici adınızın yanında mavi bir onay işareti görünecek ve alıcılar sizin kim olduğunuzu anlayabilecekler.

Gmail’de mavi onay işareti almak, markalar için pek çok avantaj sağlıyor. Mavi onay işareti sayesinde, markaların güvenilirliği artıyor, taklit hesaplarla mücadele ediliyor ve e-posta açılma oranları yükseliyor. Eğer siz de markanızın Gmail’de mavi onay işareti almasını istiyorsanız, yukarıdaki adımları izleyerek başlayabilirsiniz.

Kaynaklar:

1 Gmail’e mavi onay işareti geliyor – Webrazzi

2 Blue verified checkmarks are coming to Gmail -| TechCrunch

Harun Geçit

Keşfetmeyi, gezmeyi, öğrenmeyi çok seven bir yazılım geliştiriciyim. Bilgi birikimimi, öğrendiklerimi ve keşfettiklerimi buradan sizlere paylaşmak için blog sitesi açtım. Zaman zaman kendi şahsi düşüncelerimi de paylaşacağım.