PHP 8.3 bize neler sunacak? İşte detaylar!

PHP 8.3, henüz resmi olarak yayınlanmamış bir sürüm olsa da, birçok PHP geliştiricisi bu sürümle gelen yeni özellikleri merak ediyor. Bu yazıda, PHP 8.3 ile gelen yeni özellikleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

PHP 8.3, PHP dilindeki en son sürümdür ve birkaç yeni özellik ve iyileştirme içermektedir. İşte PHP 8.3 ile birlikte gelen bazı yenilikler:

json_validate fonksiyonu: Bu fonksiyon, bir JSON dizgesinin geçerli olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Örneğin:

$json = '{"name": "John", "age": 25}';
if (json_validate($json)) {
  echo "Valid JSON";
} else {
  echo "Invalid JSON";
}

Dinamik sınıf sabiti ve Enum üyesi erişimi: Bu özellik sayesinde, sınıf sabitleri ve Enum üyelerine dinamik olarak erişebilirsiniz. Örneğin:

class Foo {
  const BAR = 'baz';
}

$const = 'BAR';
echo Foo::$const; // baz

gc_status() fonksiyonu: Bu fonksiyon, çöp toplayıcı (garbage collector) hakkında daha fazla bilgi döndürür.

Random uzantısı: Bu uzantı, rastgele sayılar üretmek için yeni sınıflar ve metotlar sunar. Örneğin:

use Random\Randomizer;

$randomizer = new Randomizer();
$bytes = $randomizer->getBytesFromString('Hello World'); // rastgele baytlar
$float = $randomizer->getFloat(); // 0 ile 1 arasında rastgele bir ondalık sayı

PHP 8.3 ile gelen yeni özellikler bunlarla sınırlı değildir. Daha fazla bilgi için PHP.Watch sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PHP 8.3 ile gelen yeni özellikleri kullanırken, PHP 8’in önceki sürümlerinde gelen önemli değişiklikleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin:

JIT derleyici: PHP 8 ile gelen en dikkat çeken yenilik JIT (just in time) derleyicidir (compiler). JIT, kodun monitör edilerek sık kullanılan bölümlerin bytcode olarak derlenmesi ve çalışma anında bu derlenmiş kısımların çalıştırılmasıdır.

Çoklu tip tanımlama (Union Types): PHP 8 ile birlikte değişkenlerde, fonksiyonlarda ki parametre tanımlamalarında ve fonksiyon dönüş tipi tanımlamalarında çoklu tip tanımlamasına izin veriyor. Örneğin:

class Product {
  protected int|float $price;

  public function setPrice(int|float $price): void {
    $this->price = $price;
  }

  public function getPrice(): int|float {
    return $this->price;
  }
}

Nullsafe operatörü: Null safe operatörü ile zincir metodlarında null kontrolü ? operatörü ile birlikte daha kolay kontrol edebiliriz. Eğer bir metod null değer döndürürse işlem durduruluyor. Örneğin:

$country = $session?->user?->getAddress()?->country;

PHP dilinin geliştirilmesi, PHP topluluğu tarafından yürütülen bir çaba olup, PHP’nin ana geliştiricileri de dahil olmak üzere birçok gönüllü katkıda bulunmaktadır. PHP 8.3’teki yeniliklerin birçoğu, topluluğun talepleri doğrultusunda geliştirildi. Ayrıca, PHP’nin ana geliştiricileri de yenilikleri ve iyileştirmeleri önerdiler ve uyguladılar.

PHP 8.3’ün yayınlanması, PHP geliştiricileri ve topluluğu için heyecan verici bir gelişmedir ve bu yeni sürümün geliştiricilere daha fazla esneklik, güçlü performans ve işlevsellik sunması beklenmektedir.

Kaynak: php.watch

Harun Geçit

Keşfetmeyi, gezmeyi, öğrenmeyi çok seven bir yazılım geliştiriciyim. Bilgi birikimimi, öğrendiklerimi ve keşfettiklerimi buradan sizlere paylaşmak için blog sitesi açtım. Zaman zaman kendi şahsi düşüncelerimi de paylaşacağım.